Je téměř pravidlem, že každé plenární zasedání, které se koná ve Štrasburku, bývá jeden den, kdy je uprostřed hlasovací mašinérie hlasování přerušeno z důvodu tzv. formálního sezení, během něhož vystoupí významný host, ať již z EU nebo jiného státu světa, který je pozvaný Evropským parlamentem, aby před ním přednesl svůj projev.
Na posledním plenárním zasedání byl touto vzácnou návštěvou prezident státu Izrael, pan Šimon Peres. Většinou se těmito, často formálními, vystoupeními ve svých glosách nezabývám, ale tentokrát bych chtěl učinit výjimku. Vystoupení Šimona Perese ve mne totiž zanechalo hluboký dojem. Hovořil člověk, kterému je letos neuvěřitelných 90 let, člověk, který prožil velmi nesnadný a bouřlivý život, člověk, který se již nesmazatelně zapsal jako premiér v čele státu Izrael se snahou vytvořit ze Středního východu mnohonárodnostní a mnohokulturní centrum fungující na bázi spolupráce.
Peres byl uveden předsedou Parlamentu Martinem Schulzem. Ten jej na jedné straně bouřlivě přivítal, ale zároveň i počastoval drobnou výtkou, že mírový proces na Blízkém východě příliš nepokročil. Pak už následovalo vlastní vystoupení, které mělo svou sílu, protože se nejednalo o žádnou květnatou politickou nic neříkající řeč, ale o soubor suchých faktů a o to víc z něj mrazilo. Začínal vzpomínkami, popisoval svůj život, útěk před nacismem ve svých 11 letech, holocaust jako nejtěžší moment nejenom dějin židovského národa, ale zřejmě nejtěžší moment evropských dějin, budování státu Izrael a kroky, které byly učiněny jako vstřícné k tomu, aby mohl být vytvořen stát Palestina. Velmi ocenil úlohu jordánské dynastie na budování blízko-východního míru a v závěru zdůraznil, že není jiná alternativa, než hledání společné řeči a míru. Velmi nekompromisně označil Hizballáh v Libanonu a současný íránský establishment za hrozbu nejen pro stát Izrael, ale i pro světový mír. Vše doprovázel konkrétními příklady a fakty. Jeho vystoupení bude jistě patřit k tomu nejlepšímu, co Evropský parlament, alespoň zatím v tomto volebním období, vyslechl.