Odposlech telefonních rozhovorů v posledních letech dramaticky narůstá. Nejsou ho ušetřeni ani poslanci. Také severočeský poslanec Miroslav Ouzký (ODS) tvrdí, že je odposloucháván.
Jak jste se dozvěděl, že je váš mobilní telefon odposloucháván?
Na mítinku ODS vloni na podzim se ke mně přitočil jakýsi muž a sdělil to s podrobnostmi, kdy a kam jsem volal a že nejsem z poslanecké sněmovny jediný. Je nás prý patnáct napříč politickým spektrem.
Jaká byla vaše reakce?
Vznesl jsem dotaz na parlamentní Komisi pro kontrolu používání operační techniky. Ta prohlásila, že nedošlo k porušení zákona, což je diplomatické potvrzení odposlechu. Celý proces funguje tak, že vyšetřující orgán požádá soudce o povolení k odposlechu. V poslední době takovou žádost soud nezamítl.
Co následovalo?
Zjistil jsem další zajímavé údaje. Například že zatímco v roce 1996 bylo v České republice odposloucháváno zhruba 900 lidí, v roce 1997 už 2 000 a vloni dokonce 9 000. Přitom v USA, téměř třistamilionové zemi, dostane FBI za rok povolení ke zhruba tisícovce odposlechů, tedy devětkrát méně než v naší malé zemi. Na rozdíl od jiných zemí se u nás neodlišuje mezi hovory odchozími a příchozími, takže počet lidí, kteří jsou odposloucháváni, je mnohem větší. Na odposlouchávání našich občanů pracuje dnes mnohem víc lidí, než kolik jich bylo za totality. Prý proto, že dnes je mnohem víc telefonů!
V jakých případech je takový zásah do soukromí podle zákonů opodstatněný?
Když je člověk podezřelý z opravdu závažných trestných činů organizovaného zločinu: obchodu s drogami, s bílým masem, se zbraněmi, z teroristické činnosti. Znamená to snad, že v parlamentních lavicích sedí patnáct poslanců, jež policie podezřívá z pašování semtexu, kontaktů s Al-Káidou nebo něčeho podobného? Já jsem schopen dovědět se, že v mém případě odposlouchávání nadále trvá. Navíc, když jsem se tím začal zabývat, mi bylo nabídnuto, že zrovna u mě můžou po dohodě s odposlechem přestat. A co ostatní občané? Před časem bylo zjištěno odposlouchávání ministrů obrany a vnitra. A co se stalo? Ministr Gross místo aby bouchl do stolu, začal neobratně vysvětlovat, že interpretace obsahu zachyceného telefonátu byla zkreslená. Je i on bezmocný?
Co hodláte s touto situací dělat?
Zřejmě vznesu interpelaci na vládu. Možná mi nezbyde než obrátit se na Evropský soud pro lidská práva. Švýcarsko bylo odsouzeno ve stejném případě k peněžité pokutě za porušení lidských práv jednoho svého občana. Pokud nedojde k nápravě, je třeba věc řešit, byť by to mělo znamenat pro naši vládu ostudu.