MUDr. Miroslav Ouzký (ODS) je místopředsedou Evropského parlamentu a členem jeho předsednictva. Je také členem klubu Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů) a Evropských demokratů (EPP-ED), dále členem Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin a Výboru pro zahraniční věci.
Jediné, co dnes přičítá ke kladům vládnoucí sociálně demokratické strany, je skutečnost, že usiluje o přijetí evropské ústavy. Jestli k tomu opravdu dojde, si však není zcela jist. Právě na tuto otázku – a ještě mnohé další – nám odpověděl při své krátké návštěvě doma v České republice.
* EuroFirma: Dokázal byste mi plynně vyjmenovat vaše všechny funkce v Evropském parlamentu?
MUDr. M. Ouzký: Kromě výše uvedených jsem také členem pracovní skupiny pro Lisabonskou agendu.
* EuroFirma: Hladinu mediální scény rozvířila nedávno informace, že místopředseda Evropského parlamentu, Španěl Roco Vidal-Quadras na svolané tiskové konferenci ostře napadl prezidenta ČR Václava Klause za jeho postoje k EU. Václav Klaus reagoval dopisem, v němž po předsedovi Evropského parlamentu Josepu Borrellovi – jako nejvyšším představiteli této instituce – žádal za některé výroky omluvu. Reagoval jste však i vy. Proč?
MUDr. M. Ouzký: Když jsem se dozvěděl o proběhlé tiskové konferenci, vyžádal jsem si ihned text prohlášení. Byl jsem šokován některými výroky, které šly daleko za hranici demokratické polemiky s opačnými názory. Zpochybňovat schopnost hlavy ČR porozumět ústavě, obviňovat ji ze lží a vyzývat k demisi, je něco, co si já sám neumím představit. Byla by to stejná situace, kdybych podobně ostrý slovník používal ve vztahu například k prezidentovi Francie Chiracovi. Ten je silným zastáncem ratifikace ústavní smlouvy – a přesto průzkumy veřejného mínění ve Francii ukazují, že s euroústavou 58 procent Francouzů nesouhlasí. Kdybych se chtěl zachovat jako Vidal-Quadras, vyzval bych Chiraca v případě, že Francouzi ústavu nepodpoří, k demisi. Pokud bych něco takového udělal, vyvolalo by to jistě vlnu pobouření. Francouzští politici a francouzská média by si jistě nedala líbit, že na ně slovně útočí někdo zvenčí. Ve Velké Británii, Francii či Belgii totiž platí beze zbytku pravidlo, že vlastní politiky a vlastní hlavy států je třeba kritizovat doma. Kritiku zvenčí však ve většině evropských zemí vnímají jako vměšování do vnitřních záležitostí a platí v tomto případě pravidlo „nesahejte nám na naši hlavu státu“. Můžeme se jen ptát, proč v našem případě je to jiné, a proč kritika hlavy státu je u nás doma naopak používána jako zbraň proti němu.
* EuroFirma: Zorganizoval byste vy takovou tiskovku?
MUDr. M. Ouzký: Pravda je, že tiskovou konferenci s jediným tématem – pomýlenosti francouzského prezidenta – bych na půdě Evropského parlamentu nikdy neorganizoval. Považoval bych ji za zneužití svého postavení místopředsedy Evropského parlamentu a z hleevropskýparlament diska korektního politického chování za nepřístojný krok.
* EuroFirma: Nekonečná – a určitě i neskutečná – vládní krize na naší domácí scéně měla a má jistě své dozvuky i na evropské půdě… Jak to vnímáte vy, v Bruselu?
MUDr. M. Ouzký: Stejně tak to z Bruselu vnímám i já. Když jsem se poprvé dozvěděl, že sociální demokraté navrhují sestavení nové koaliční vlády bez stranických špiček, bez koaliční smlouvy, zato vládu výrazně proevropskou, znělo mi to na první poslech poměrně příjemně. Nicméně jsem si vzápětí musel položit otázku: znamená to snad, že vlády předchozí, které dávaly například žádost o členství v Radě Evropy nebo v Evropské Unii či předkládaly proevropské zákony, byly vlády protievropské? Je „proevropskost“ něco více než koaliční smlouva či programové prohlášení vlády?
* EuroFirma: Co tedy přičítáte ke kladům sociálních demokratů?
MUDr. M. Ouzký: Za jediný reálný bod nové vlády je uváděno schválení evropské ústavy. Já to ale za plus nepovažuji. Uvítal bych, kdyby vláda přistoupila k tomu, co ta stará již dlouho slibovala, a to k zahájení vysvětlovací kampaně pro občany před referendem. Proti tomu bych neřekl ani slovo. Občanští demokraté po referendu již ostatně dlouho volají. Obávám se však spíš, že vládní činitelé budou i nadále pokračovat v paušálním zdůrazňování toho, že občané musí v referendu evropskou ústavu schválit a raději se příliš neptat, o čem vlastně je. Navíc se domnívám, že jako důvod k přetrvávání jakékoli vládní koalice vysvětlovací kampaň před referendem a schvalování ústavní smlouvy nestačí. Očividně rezignovat na jakýkoli program udržovací vlády je před voliči neomluvitelné. Férovější by bylo přiznat, že žádnou politickou vládu v současné době nelze v České republice sestavit, a že nastal čas buď na vládu úřednickou, která bude výhradně udržovat základní chod státu, či ještě lépe, na předčasné volby. Ať už bude vývoj příštích dnů jakýkoli, jedno je jasné: Vlajka s hvězdami novou vládní koalici nespasí!
*EuroFirma: Zúčastnil jste se návštěvy Číny. Co vám tato mimoevropská zkušenost, zajisté silná a inspirující, dala?
MUDr. M. Ouzký: Čínská lidová republika už dávno není tou komunistickou Čínou, jak jsme ji znali a jak jsme se o ní učili v učebnicích zeměpisu z éry světového socialistického tábora. Dnešní čínská komunistická vláda nespěchá s demokratizačními reformami v politickém životě, o to více však uvolňuje podmínky v oblasti ekonomické. Důsledkem je na jedné straně velmi nerovnoměrný rozvoj jednotlivých částí Číny, na straně druhé se tak odhaluje obrovský potenciál této země. Navštívit Šanghaj, to je návštěva jiného světa, nežli je například Peking nebo Xi-an. Nejde jen o to, že se náhle uprostřed Asie ocitáte „v centru New Yorku“, protože centrum Šanghaje velmi silně připomíná Manhattan. Mnohem víc musí každého zaujmout zjištění, že před deseti lety to byla jen pustá země. A je naprosto fascinující setkat se s lidmi, kteří tento hospodářský zázrak způsobili, případně se na něm podíleli. Však také jsou politické elity ve vedení šanghajské radnice úplně jinou politickou garniturou než třeba politické vedení v Pekingu. Jsou lidmi jakoby z jiného světa, mladou dravou generací ekonomů, velmi reformních a často pravicově smýšlejících.
* EuroFirma: Vraťme se nyní ale k vám domů. Slyšela jsem, že nádraží v krušnohorských Vejprtech, za jehož obvod jste do EP kandidoval, má velkou šanci, že by na jeho rekonstrukci mohli čeští europoslanci získat peníze přímo z unijního rozpočtu. To by bylo skvělé!
MUDr. M. Ouzký: Předložili jsem již řadu návrhů, které by zajistily peníze pro některé připravené akce v Česku. Projekt záchrany vejprtského nádraží, jež je historickou památkou, má šanci na úspěch. Podporu mu totiž přislíbili i němečtí kolegové. Nádraží ve Vejprtech by přitom mělo sloužit jak obyvatelům příhraničního českého městečka, tak lidem ze sousedního německého Bärensteinu – a samozřejmě turistům. Budova nádraží z roku 1890 je jednou z mála, která i dříve sloužila lidem z obou sousedních států. Navíc má šanci stát se památkově chráněným objektem, podobných je totiž v Česku jen asi pět. Náklady na její rekonstrukci se odhadují minimálně na šedesát miliónů korun. Již vloni jsme se snažili pro severní Čechy získat z rozpočtu Unie zvláštní dotace. Neuspěli jsme sice, ale právě Vejprty byly zastoupeny hned několika projekty – opravou nádraží a rekonstrukcemi místních ústavů sociální péče. Bohužel, neprošel nám ani jediný návrh. Trochu nás omlouvá, že jsme byli v Evropském parlamentu nováčky. Ale učíme se. Věřím, že do budoucna se to změní.
* EuroFirma: V Česku stále mezi lidmi převládá názor, že Ústecký kraj a Chomutovsko jsou špinavou průmyslovou oblastí. Jak se na severní Čechy dívají v Evropě?
MUDr. M. Ouzký: Bohužel podobně. Když jsem před několika lety otevíral ve Štrasburku výstavu o České republice, která obsahovala desítky fotografií památek, nebyla tam jediná zmínka o tehdejším Severočeském kraji. To mě zamrzelo. Dnes, když se řeší chemická legislativa, oslovují mě kolegové z jiných zemí s tím, že se to našeho regionu přece bytostně dotýká, protože jsme jen samá chemie a těžký průmysl. Obecně se tedy ví o Ústeckém kraji méně, než by zasloužil – a to je třeba změnit.
* EuroFirma: Jste lékař. Nepohlížíte na kolegy poslance někdy jako na pacienty?
MUDr. M. Ouzký: V národním parlamentu jsem skutečně občas léčil, ale jednalo se nejčastěji pouze o bolavá záda kolegů. Nyní se už ale trochu bojím, abych někomu neublížil.
* EuroFirma: Mezi svými zálibami uvádíte cestování, potápění, windsurfing, snowboarding, hudbu a hru na baskytaru – to je vskutku široký záběr. Na kterou z těchto zálib máte v Bruselu čas?
MUDr. M. Ouzký: Přiznám se, že přes veškeré snahy… jsem zatím nenašel v Bruselu čas na žádnou z výše uvedených zálib. Pouze jsem si byl párkrát zahrát squash.
EuroFirma: Pane místopředsedo, děkujeme vám za rozhovor.