Europoslanec za ODS Miroslav Ouzký varuje před takzvaným „zeleným fanatismem“ v případě ochrany klimatu. Jednotlivé státy by podle jeho mínění měly postupovat jednotně a navzájem spolupracovat.
Problematika klimatických změn se v současné době příliš zneužívá k populistickým gestům, tvrdí Ouzký. Příkladem takového populismu by podle něj mohl být bývalý americký viceprezident Al Gore. „Přílišná akcentace ‚zeleného‘ pohledu, bez vnímání ekonomického prvku, může být pro lidstvo zničující. Pokud si totiž nastavíme tvrdé ekologické limity, a to je v posledních letech snaha Evropy, ztratíme konkurenceschopnost a dopady na naše životy budou více než citelné,“ říká europoslanec. Bez spolupráce a jednotného postupu s ostatními státy světa, jako je Indie, Čína, USA nezmůže Evropa podle jeho názoru téměř nic. „Sebelikvidační hrdinský skok do propasti asi není to, co by občané EU ocenili nadšeným potleskem,“ tvrdí Ouzký, který je v Evropském parlamentu (EP) koordinátorem Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI).
Společnému postupu rozhodně nepomáhají skandály, které postupně vyplouvají na povrch a sekce OSN pro klimatické změny ztrácí na reputaci. Ouzký naráží na manipulace s daty, informacemi i podklady pro vědecké závěry které provázejí zprávy, že panel zabraňuje publikování opozičních názorů vědeckých pracovníků. Mezi největší problémy úřadu Ouzký řadí zkreslení časových údajů ve zprávě o tání himálajských ledovců, kde došlo k záměně roku 2350 za rok 2035. Zpráva podle něj nevycházela ze seriózního vědeckého zkoumání, ale byla postavena na pozorování himalájských horolezců. Ani odstoupení šéfa sekce OSN pro klimatické změny podle Ouzkého úřadu důvěryhodnost zřejmě nenavrátí.