Aktuality

Největším konkurentem EU je Čína, říká Gates

V rámci své návštěvy v Praze se Bill Gates na americké ambasádě sešel i s čelními politiky a vysokými úředníky státní správy ze střední a východní Evropy, mezi nimiž jsem byl jako místopředseda Evropského parlamentu i já. Při této příležitosti jsem se ho nemohl nezeptat, co si on osobně – i ve světle sporů Microsoftu s evropskými institucemi – myslí o Lisabonské strategii, která má být programem konkurenceschopné EU, a opakujících se obchodních sporech mezi Evropou a USA.

Bill Gates podle všeho vnímá celé to evropské vymezování se vůči Spojeným státům rozpačitě. Uznává sice, že každý podnikatel se přirozeně snaží předehnat svého konkurenta, ale zároveň vyzývá – a já s ním souhlasím – že skutečného konkurenta musí Evropa hledat úplně jinde než za Atlantikem. Stále silnější soupeř totiž Unii roste v Asii. O obrovském ekonomickém potenciálu Číny se sice již více než dvacet let mluví, ale někdy to vypadá, že nebyl ještě fakticky doceněn. Podle Gatese by Evropa měla reagovat na rozmach v Číně místo toho, aby se soustřeďovala jako doposud na Spojené státy.

Další moje otázka se týkala ochrany duševního vlastnictví a tzv. softwarových patentů, což jsou žhavá témata i v Evropském parlamentu. Gates v této souvislosti pronesl krásnou myšlenku: „Jestli v rámci Lisabonské strategie Evropská unie uvolnila miliony na výzkum a vývoj informačních technologií a nehodlá je patentovat, tak je rozhodně dává jako drobnou pozornost Číně a dalším asijským státům. I při existenci patentové ochrany dochází k velkým únikům informací o těchto technologiích, ale v případě chybějící ochrany je to téměř úplné odevzdání veškerého know-how.“

Bill Gates se také nepřímo vyjádřil ke kauze Microsoft versus Evropská komise a prohlásil, že vymezení se vůči Microsoftu a USA je umělé, protože nedostatky či uvolnění v patentové ochraně postihne více Siemens, Nokii, Ericsson či další poskytovatele IT technologií a v konečném důsledku omezí soukromé investice do rozvoje a vývoje v této oblasti.

Setkání s jedním z nejúspěšnějších světových podnikatelů bylo pro mě zajímavým a přínosným zážitkem. Názorům, které během své návštěvy Gates projevil, by podle mého názoru měli naslouchat i všichni úředníci v Bruselu. Zatím to totiž vypadá, že v Unii vítězí centralisticky-direktivní názorový proud, který se soustředí na posílení regulace a omezování podnikání, místo aby hledal cestu, jak EU skutečně připravit na rostoucí světovou konkurenci.

více k tématu v Monitoringu, v článku „Evropské trápení Microsoftu“