Pravicoví europoslanci vyzvali členské státy, aby neposílaly do Evropské komise lidi s komunistickou minulostí, což je případ Štefana Füleho. Jaké je mezi vašimi kolegy vůči němu naladění?
Jeho komunistická minulost je zmiňována, ptají se na to různí europoslanci. Na druhou stranu toryové upozorňují, že západní Evropa nemá právo ke kritice, když britská vláda vyslala do Bruselu Catherine Ashtonovou, budoucí euroministryni zahraničí, která před třiceti lety dělala pokladní v Hnutí za jaderné odzbrojení, jež financovala tehdejší sovětská vláda a tedy KGB. Nepředpokládám, že bude Štefan Füle extra mučen kvůli své minulosti.
Budete se vy sám Füleho na něco ptát?
Už při jeho prosincovém vystoupení v naší frakci mě zajímal jeho vztah k Turecku. Tehdy se pan Füle zachoval jako kariérní diplomat – neřekl nic. Ta otázka si zaslouží, aby byla znovu položena. Povinností komisaře pro rozšíření je jasně se k Turecku postavit. EU si s Tureckem hraje na schovávanou a to je špatně. Zajímá mě Füleho strategie, jak dál s touto zemí.
Už víte, jak budete hlasovat v případě Füleho a euroministryně Ashtonové? Pro, nebo proti?
V případě pana Füleho zvednu ruku pro – pokud budu hlasovat, protože mám v zahraničním výboru status náhradníka. Nemyslím, že Füle je ideální kandidát, ale beru ho jako kompromis. V případě paní Ashtonové bych hlasoval proti. Být pokladní v hnutí, které bránilo rozmístění pershingů v Evropě v době studené války, je na mě moc silné kafe. Toryové budou mít chuť hlasovat také proti, ale zdá se mi, že tomu tak nakonec nebude. Europoslanci chtějí, aby nové instituce začaly fungovat co nejdříve, takže nebudou chtít položit nastupující komisi kvůli neschválení jednotlivých kandidátů, jako to hrozilo v roce 2004 v případě zamítnutí Rocca Buttiglioneho, kterého byla vláda Silvia Berlusconiho přinucena vyměnit.
Domluvili jste se s Liborem Roučkem (ČSSD), dalším členem zahraničního výboru, na otázkách pro Füleho tak, jako to běžně dělají europoslanci z jednoho státu?
Komunikace mezi ODS a ČSSD v europarlamentu vázne, takže ne. Nedávno jsem pozval všech 22 českých europoslanců ke schůzce a začínáme spolu víc mluvit. Strategii na Füleho ale nemáme. Jste šéfem europoslanců
ODS, která společně s britskými toryi a polskou stranou Právo a spravedlnost založila frakci ECR. Jak jste po půl roce mezi konzervativci spokojen?
ECR nebyl můj projekt, byl to projekt Jana Zahradila. Lepší než zakládat nevýznamnou skupinu bylo zůstat u lidovců ve frakci EPP-ED, která byla a je nejsilnější skupinou v europarlamentu. Očekávání bylo někde okolo 120 členů, dnes má ECR 54. To mluví za vše.
Bylo tedy rozhodnutí ODS odejít od eurolidovců chybou?
Zda to byla chyba, to se ukáže později. Možná po dalších eurovolbách ECR významně posílí. Já se ale obávám, co udělají toryové, pokud vyhrají parlamentní volby v Británii.
Narážíte na spekulaci, že David Cameron ECR zruší?
Ano. Ale nemyslím si, že by to udělal takto okatě. Ta frakce je strašně zranitelná zevnitř, protože má nejmenší počet nutných delegací, takže odchod dvou lidí ji může zlikvidovat. Tam by stačilo, aby Cameron přestal zviklané jednotlivce přemlouvat, aby zůstali – což si umím představit, že udělá.
Nic dobrého ECR pro ODS nepřináší?
Komunikace uvnitř frakce je mnohem jednodušší a otevřenější, protože jsme menší rodina. Také kdykoli chci mluvit na plénu, dostanu prostor, protože přidělování času v plénu zvýhodňuje silně zastoupené strany v menších frakcích. Nicméně ovlivnit reálně politiku? To mohou jen ti největší, ne my. A pak, mluvení v plénu nevyváží přerušení kontaktů s Německem, které je naším nejbližším partnerem ze staré Evropy. Když se stavíme za auta, český chemický průmysl, vodu, tak se u jednacího stolu vždycky potkáme s Němci, Brity naše problémy vůbec nezajímají. A teď ta komunikace vázne. Zájem Němců podpořit Čechy se blíží nule, protože už nejsme nejen spolustraníci, ale ani kolegové z frakce.
Vy jste šéfem europoslanců ODS a Jan Zahradil je místopředsedou ECR. Jak se vám spolupracuje? Nejsou v eurosněmu náhodou dvě ODS?
Doufám, že ne, ale garantovat to neumím. Naše vztahy jsou korektní, byť komplikované. Atmosféra není ideální, ale funguje to.