Pandemie prasečí chřipky je hrozbou v celosvětovém měřítku, ale Evropská unie je na ní připravena lépe než zbytek světa. Pokud by tento problém měla řešit sama Česká republika, byl by to velmi složitý a zdlouhavý boj. Jsou chvíle, kdy je k vyřešení složitého problému potřeba většího celku. Tak tomu bylo například u problému ruského plynu, či energetické závislosti obecně. A tím celkem je právě Evropská unie, která má logicky mnohem větší možnosti než jakýkoliv suverénní stát.
V loňském roce otevíral MUDr. Miroslav Ouzký, předseda Výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu, Evropské centrum pro kontrolu přenosných onemocnění (ECDC) ve Stockholmu, které je určeno právě pro takovéto krizové situace. Vznik této instituce dává velkou šanci každé zemi v EU při boji proti takovým hrozbám jako jsou přenosné choroby. Otázky zdravotnictví jsou v gesci národních vlád, ale ochrana veřejného zdraví, konkrétně hygiena, je v kompetenci EU. Proto vyzvala komisařka pro zdravotní péči, Androulla Vassiliou, české předsednictví k akci a svolání mimořádného summitu ministrů zdravotnictví členských zemi.
Jejich akce a jejich využití ECDC k této pandemii nám odpoví, jestli je Evropa schopná bojovat s přenosnými nemocemi lépe, než zbytek světa.