„Účelové dary jsou nezákonné“ – Radní si nemohou dělat, co chtějí s penězi daňových poplatníků svěřených kraji a znevýhodňovat ostatní nemocnice.
Soud ve čtvrtek Středočeskému kraji, v čele s jeho hejtmanem Davidem Rathem, uložil zákaz účelových darů na úhradu regulačních poplatků za léky na předpis v krajských nemocnicích. Městský soud v Praze tak konečně zastavil znevýhodňování ostatních nemocnic – tedy zřejmé porušování zákona. Soud se také inspiroval rozsudkem krajského soudu v Ostravě, který zakázal hradit poplatky krajské lékárně v Opavě. Podle mého názoru jde o historické rozhodnutí, které ovlivní proplácení regulačních poplatků po celé České republice.
Když David Rath hrozil a spílal v předvolební kampani, dalo se jeho chování ještě pochopit. V době před volbami politici (zvláště pak ti levicoví) slibují nesplnitelné, nyní je ale David Rath hejtmanem, nemůže si tedy dělat, co chce a beztrestně porušovat zákony a využívat veřejné prostředky k plnění vlastních pochybných cílů. Rozhodnutí soudu, je jasný důkaz toho, jak nejen on, ale i další hejtmani sociální demokracie v krajích zneužívají pravomoci veřejného činitele při správě majetku, který jim nepatří.
Rath přerůstá svému předsedovi přes hlavu „Před pár měsíci žádné poplatky, nyní za stravu“ – předseda ČSSD Jiří Paroubek pomalu, ale jistě, ustupuje návrhům Davida Ratha – kdo tedy skutečně vládne ČSSD? Je vidět, že svému předsedovi přerůstá přes hlavu a stává se neřiditelným sólistou, který nebere ohled nejen na občany, ale ani na šéfa ČSSD. Například před měsícem Jiří Paroubek uvedl, že návrhy hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha o zavedení poplatků za stravu nejsou v souladu s programem ČSSD a zavádět se nebudou. Nyní je podpořil. Pokud ČSSD vyhraje volby, bude se v nemocnicích vybírat poplatek za stravu, který by byl ve výši kolem šedesáti korun za den.
Jsem rád, že si ČSSD konečně uvědomila, že regulační poplatky ve zdravotnictví mají své místo a v konečném důsledku pomáhají v léčbě těžce nemocných.“
Julínkovy poplatky Rath plánuje zrušit úplně, ale místo nich zavede nové. Vypadá to, jako by ve straně nevládl Jiří Paroubek, ale žezlo přebíral jeho učedník. Pro mě osobně to překvapení není, pro voliče ČSSD pak asi ano. Ve středních Čechách například David Rath nevyhověl společně s krajskou radou šesti stům žádostem občanů o proplacení poplatku za soukromé lékárny a svedl to na pracovníky úřadu. Ti několika prvním žádostem vyhověli a po uspokojení oněch pár šťastlivců je začali zamítat, zřejmě na příkaz radních. David Rath si dokonce pohrává s myšlenkou, že by lidé stejně nakonec platili poplatek, například za recept. Jen tím mění už zavedené poplatky svého předchůdce Julínka. Sociální demokracie tak jde (je nucena ekonomickou realitou) ve šlépějích bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, pouze vlastní cestou.
Hrozivý je také jeho plán na zřízení jedné „superpojišťovny“ sloučením největších českých pojišťoven. Dostaneme se tak do let před rokem 1989, kdy bude tak důležitou věc jako je financování ve zdravotnictví kontrolovat jedna centrální organizace. Tržní hospodářství, ve kterém si pojišťovny konkurují, což znamená úspory v systému a lepší služby pro občany, půjde stranou.
Soukromé pojišťovny budou hlídány „Velkým bratrem“, což nakonec povede k jedinému: poškození pacientů. Ti ale v životě Davida Ratha a naplňování jeho cílů hrají minimální roli.