Štrasburk, 19. května 2010 — Tisíce europoslanců a úředníků se budou i v příštím roce celkem dvanáctkrát stěhovat mezi Bruselem a Štrasburkem. Daňové poplatníky to podle nejstřízlivějších odhadů přijde každý rok na 200 milionů Eur.
Europarlament dnes neschválil návrh několika desítek poslanců napříč politickými skupinami, aby byla alespoň dvě záříjová plenární zasedání ve Štrasburku spojena do jednoho. Už jen tato vcelku kosmetická změna by ušetřila půl miliardy korun a tisíce tun CO2.
„Je bohužel zřejmé, že racionální a ekonomická argumentace nemá mezi ideology evropské integrace žádnou šanci,“ povzdechl si předseda europoslaneckého klubu Miroslav Ouzký.
„Přesto, že jsme otevřeným dopisem žádali všechny české europoslance o podporu úsporných opatření, většina z nich byla proti. Například nikdo ze sociálních demokratů se pro půlmiliardovou úsporu nevyslovil, což je ovšem pro tuto stranu charakteristické,“ dodává europoslanec Jan Zahradil.
Návrh z pera britského konzervativce Ashleyho Foxe, který podpořil i klub europoslanců za ODS, byl napsán tak, aby zůstala zachována podmínka 12 plenárních zasedání. To nařizují europarlamentu základní smlouvy EU. Všechny dosavadní pokusy o zrušení Štrasburkého sídla, jehož existence nemá žádný rozumný podklad, dosud narazily na zájmy především Francie a Německa.
Nezájem o peníze daňových poplatníků projevili evropští lidovci a socialisté i v jiném hlasování, kdy si zvýšili příspěvky na asistenty o dalších 1500 Eur měsíčně. Celkem se tak kontroverzní příspěvek v příštím roce zvýší na necelé 3000 Eur měsíčně. Navýšení bylo odůvodněno větším objemem práce, který přináší Lisabonská smlouva. Skupina Evropských konzervativců a reformistů, v níž pracují i europoslanci za ODS, s navýšením nesouhlasí s odkazem na úsporná opatření v celé Evropě a potřebu zefektivnit chod europarlamentu.