Reformu, která by měla razantně zjednodušit a zkrátit zápisy do obchodních rejstříků, představili toto pondělí čeští odborníci i politici na setkání v Bruselu svým kolegům ze sousedních států i ze dvou nejvyspělejších zemí bývalé Jugoslávie.
Večera, který se konal pod záštitou místopředsedy EP Miroslava Ouzkého a člena právního výboru EP Jaroslava Zvěřiny, se zúčastnili zástupci podnikatelů, europoslanci i představitelé notářských komor z Rakouska, Slovenska, Maďarska, Slovinska, Chorvatska a Česka.
Podle novely, kterou letos v únoru schválila Sněmovna, by již od letošního července měl trvat zápis nových údajů do obchodního rejstříku maximálně pět pracovních dnů. Soud totiž už nebude přezkoumávat věcnou správnost předložených údajů a notáři sepsaných listin, ale pouze zkontroluje úplnost formulářů, soulad mezi listinami a návrhem a pak údaje zapíše do rejstříku.
Jak řekl včera Právu krátce po svém návratu z Bruselu prezident Notářské komory ČR Martin Foukal, u odborníků z ostatních zemí vzbudila naše reforma velký zájem. „Shodli se na tom, že je to inspirující model, a pokud se osvědčí, budou ho následovat,“ uvedl Foukal. Žádná ze zemí Hexagonály zatím takovýto systém nemá.
Aby ale mohla „rejstříková“ novela začít platit, bude ji muset ještě jednou schválit Sněmovna. Senátorům, kteří reformu obchodního rejstříku uvítali, se totiž nelíbila dodatečně připojená pasáž, podle níž může vlastník devadesáti procent firmy vyvlastnit zbylé menšinové vlastníky. S návrhem na vypuštění této úpravy proto Senát koncem března novelu vrátil zpátky poslancům.