Články / interview
Zdroj: ČRo 1 Radiožurnál

Evropští poslanci oživili téma zrušení druhého sídla parlamentu ve Štrasburku

Martin DORAZÍN, moderátor
——————–
Většina poslanců Evropského parlamentu je proto, aby tato instituce sídlila na jednom místě, a to zřejmě v Bruselu. Vyplývá to ze studie, kterou si nechal vypracovat jeden z místopředsedů Evropského parlamentu. Dnes poslanci zasedají kromě Bruselu také ve Štrasburku. No, a neustálé přesuny dost zvyšují náklady na provoz. Na podrobnosti se teď budu ptát europoslance Miroslava Ouzkého dobrý večer.

Miroslav Ouzký, europoslanec
——————–
Dobrý večer.

Martin DORAZÍN, moderátor
——————–
Pane doktore, vy jste pro zrušení těch dvou sídel a zavedení jednoho?

Miroslav Ouzký, europoslanec
——————–
Rozhodně a jednoznačně. To je moje dlouhodobá touha a snažím se svým drobným dílem přispět k tomu, aby tato otázka nebyla smetena se stolu a aby alespoň zůstávala k diskusi.

Martin DORAZÍN, moderátor
——————–
Připomeňte ve stručnosti, proč má vlastně Evropský parlament dvě sídla?

Miroslav Ouzký, europoslanec
——————–
Na půdě Rady Evropy, která byla založená na štrasburské radnici, se začal scházet prozatímní parlament tedy vznikající Evropské unie a i po prvních přímých volbách ještě dlouhá léta fungovala jako jediná budova, budova stávající Rady Evropy ve Štrasburku. Ale, ale asi v roce 96, si myslím, byla otevřena nová budova a přitom ale, ale europoslanci zjistili, že došlo k drobné „chybě“ a že všechny ostatní důležité instituce, to znamená komise a rada sídlí v Bruselu, tak si vytvořili ještě takzvané pracovní místo a to bylo v Bruselu. K tomu ještě, aby toho nebylo málo, stojí za to připomenout, že další sídlo pracovní Evropského parlamentu sídlí v Lucemburku, kde je obrovský aparát. Takže je vytvořen jakýsi neustále pendlující trojúhelník mezi Bruselem, Lucemburkem a Štrasburkem. Dnes zjišťuje…

Martin DORAZÍN, moderátor
——————–
A asi bychom, asi bychom ještě měli dodat, že to bylo také z politických důvodů, protože Francie chtěla mít na svém území jedno z důležitých sídel Evropské unie, aby se vyvažovalo třeba i Německo, aby ty instituce byly rovnoměrněji rozloženy. Francie hodně trvá na těchto požadavcích, že?

Miroslav Ouzký, europoslanec
——————–
Ano, Francie je dneska hlavní překážkou k tomu, aby se tato otázka v seriozní debatě skutečně nastolila. Zvláštní je, a to je ten, řekl bych, demokratický deficitů Evropské unie, že Evropský parlament sice posiluje své pravomoci, ale nemůže podle zakládajících smluv rozhodnout o tom, kde bude mít svoje sídlo, protože toto je v zakládajících římských smlouvách a Francie odmítá jakoukoli debatu a vůbec otevření této problematiky. Takže…

Martin DORAZÍN, moderátor
——————–
No, právě proč, proč vlastně tedy o tom debatujeme, když pak zjistíme, že vlastně by se kvůli tomu musely měnit ty základní unijní smlouvy a to narazí na francouzský odpor? Je tedy vůbec reálné očekávat, že by poslanci nějakým způsobem donutili Francii k tomu, aby změnila svůj postoj?

Miroslav Ouzký, europoslanec
——————–
Já jsem přesvědčen, že to je běh na dlouhou trať, ale že k němu musí dojít. To, že se v uplynulých dvou letech Evropou převalila ekonomická krize, je jenom jeden z malých kamínků do mozaiky. Když si představíte, co Evropský parlament dělá ve své vlastní politice boje s klimatickými změnami, jak sám na sebe zavádí ekologické audity, ale tyto audity se nesmějí apriori týkat ekologických zátěží spojených se stěhováním sebe sama. Takže Evropský parlament sice zjišťuje, jestli se někde nesvítí zbytečně, jestli poslanci kopírují všechny dokumenty po obou stranách papíru a tak dále a tak dále. Ale ta obrovská ekologická zátěž, která je, tak je samozřejmě způsobena těmi každoměsíčními přesuny mezi Štrasburkem a Bruselem a jsem přesvědčen, že jestliže to je jeden kámen, ekonomická krize a náklady na evropské instituce s tím spojené je druhý kámen do mozaiky. A doufám, že… a nevěřím, že se to stane zítra ani za rok, ale doufám, že tato debata povede nakonec k přehodnocení i těch základních smluv. Největší karty v ruce drží rada a jde o to, jestli se najde trumf, který může donutit pana prezidenta Sarkozyho či případně jeho nástupce k tomu, aby změnili svůj /nesrozumitelné/ postoj.

Martin DORAZÍN, moderátor
——————–
A nedalo by se to také udělat opačně, že by tedy Evropský parlament zůstal ve Štrasburku, protože Brusel je i tak dost přetížený evropskými politiky a institucemi.

Miroslav Ouzký, europoslanec
——————–
Dalo by se to udělat opačně. Já ve svém tažení za jedno sídlo parlamentu vždy tvrdím, že mně je jedno, kde to sídlo bude, dokonce bych si, a teď řeknu hodně v nadsázce, uměl představit i kterékoli jiné místo Evropy, ale které by bylo tím jediným pracovním místem. Jde o to, že Brusel, ač je velmi přetížený, tak pro všechny poslance a je, řekněme, méně zajímavý městem, možná i méně reprezentativním, méně turisticky atraktivním, ale z hlediska práce europoslance má skutečně všechny ostatní výhody. To jsou letecká spojení, neustálá komunikace s komisí a radou. Také samozřejmě by generovala některé další náklady.

Martin DORAZÍN, moderátor
——————–
Budeme doufat, že zdravý rozum nakonec zvítězí. To byl europoslanec Miroslav Ouzký, hezký večer a děkuji.

Miroslav Ouzký, europoslanec
——————–
Hezký večer, děkuji, na shledanou.