Jak to udělat, aby se vlk nažral a koza zůstala celá? To teď předvádí ministr financí Kalousek, když uvažuje, jak zabránit napřesrok průšvihu, na který politici zadělali, když včas neutnuli nadměrné dotace do fotovoltaiky. Kozou je v tomto případě spotřebitel a průmysl: těm hrozí, že budou napřesrok kvůli vysokým cenám elektřiny odráni na kost.
Podle Kalouskova plánu by tomu mohlo zabránit zabavení emisních povolenek, které podniky měly dostat v budoucnu zadarmo. To by prý vyneslo 90 miliard a ty by se pak mohly rozdělit distribučním společnostem, aby zvýšenou cenu elektřiny v příštích dvou letech vůbec neúčtovaly.
V první fázi by si na to ovšem musel stát nejspíš vzít úvěr, protože tenhle manévr by se dal provádět až od roku 2013. Do té doby jsou už povolenky rozděleny – či přesněji řečeno rozdány. Získal je ČEZ, a aby by měl lví podíl i na penězích z povolenek v letech 2013 až 2020, o to se postarali loni společně Martin Říman z ODS a Milan Urban z ČSSD, když k návrhu o spotřební dani prosadili odpovídající přílepek. Kromě Bursíka byl tenkrát proti také Kalousek: tomu to připomínalo „malý tunel opoziční smlouvy“.
Úplně zadarmo ale firmy vyrábějící proud a teplo povolenky dostat neměly: měly se zavázat, že budou investovat do alternativních a úsporných technologií. Ty představil ČEZ loni pod názvem FUTUR/E/MOTION a skládaly se z vývoje elektromobilu, autobusu s trihybridním pohonem a z tzv. „smart grids“, chytrých sítí, které dokáží efektivně zapojovat alternativní zdroje a výhodně je kombinovat s tradičními.
Jak vidno, solární panely v tomto konceptu zmíněny nebyly. To se ovšem ještě tak úplně nevědělo, že to bude v Česku kvůli marnotratně nastaveným dotačním parametrům a klesající pořizovací ceně panelů, které masově začaly chrlit čínské fabriky, kšeft desetiletí. Loni měly všechny fotovoltaické elektrárny v ČR dohromady všeho všudy výkon 54 megawattů. Letos v září už to bylo odhadem 600 megawattů a není vyloučeno, že se do konce roku tento výkon víc než zdvojnásobí. Přitom růst, který by spotřebitelé údajně dokázali „utáhnout“ v navýšení ceny za proud, by podle studií neměl přesáhnout sto megawatů ročně.
Koordinátor a někdejšího předseda výboru pro životní prostředí EP Miroslav Ouzký upozorňuje, že kromě „svatého nadšení“ v Evropské komisi, a ambicí české sněmovny hrají ve zdejším rozmachu fotovoltaiky roli především nižší vstupy v podobě nízkých cen zdejších pozemků. Při takových podmínkách, ač by jinak solární elektrárny v polích předpokládal někde na jihu Evropy, by na místě zdejších podnikatelů do toho šel rozhodně taky.
Stejně uvažuje ČEZ, jehož šéf sice mluví rovněž o „nesmyslném solárnímu šílenství“, ale řadu rozestavěných fotovoltaických projektů už vykoupil a celou vahou svého koncernového know-how se zasazuje o to, aby se deadline připojení do sítě do konce roku opravdu stihla. Protože, když prý už někdo získá pozemek, územní rozhodnutí, stavební povolení i smlouvu o připojení, je jasné, že elektrárna vznikne, a „pak je lepší, aby ji koupila česká firma, nota bene firma ve většinovém vlastnictví státu“.
Jak je vidět, ČEZ tedy věru nezchudne, když slíbené emisní povolenky v budoucnu už nedostane zadarmo. Dostane je od státu na dotacích. Mezi vlky ze solárního byznysu se přece už dávno vypracoval na vůdce smečky. A tu si ministr Kalousek pěstuje. O dodatečném zdanění jejích neplánovaně horentních zisků neuvažuje. Kdo potřeboval další důkaz o tom, že se Česká republiky jmenuje ve skutečnosti ČEZ Republik, tady ho má.