ÚSTÍ NAD LABEM 6. května (ČTK) – Na budově ústeckého magistrátu byla dnes odhalena pamětní deska obětem bombardování města spojeneckými letadly 17. a 19. dubna 1945. Jejím autorem je ústecký výtvarník Karel Hájek. Historici uvádějí, že při náletech zahynulo nejméně 520 lidí.
Ústí bylo do dubna 1945 prakticky ušetřeno ničivých válečných událostí. Nálet 17. dubna začal kolem 14:30 a trval 16 minut. Druhý nálet začal 19. dubna kolem 13:00 a trval 25 minut. Podle publikace Nálety na Ústím nad Labem skýtalo město po dubnovém bombardování obraz naprosté zkázy. Netekla voda, nefungovalo dálkové topení, nešel plyn, v části města byla přerušena pouliční městská dráha. Ulice byly plné suti.
Těžce poškozeny byly při náletech i městská knihovna a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Hlavní cíl náletů – ústecký železniční uzel – byl sice poškozen, ale podle ústeckých historiků se nacistům podařilo obnovit železniční provoz již několik hodin po bombardování.
Vedení města původně uvažovalo o tom, že by ve výroční dny náletů byl v kostele Nanebevzetí Panny Marie umístěn seznam se jmény obětí. Podle primátora Petra Gandaloviče se to ale ukázalo jako technicky náročné. Proto město zvolilo umístění pamětní desky na magistrátu. Stojí na ní: „Na památku obětem leteckých náletů na Ústí nad Labem ve dnech 17. a 19. dubna.“
Opozičním zastupitelům se nelíbilo, že je vedení města na dnešní pietní vzpomínku nepozvalo. „Odhalení pamětní desky obětem bombardování navrhl klub zastupitelů KSČM, který chtěl, aby deska byla odhalena už ve výroční dny náletů,“ řekl ČTK obvodní zastupitel KSČM Jaroslav Kubín. Tento návrh podle něj vedení města odmítlo. „Nyní ale desku odhalilo a pozvalo si k tomu většinou jen členy ODS,“ poznamenal Kubín.
Pamětní desku odhalila trojice členů ODS: primátor, místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký a náměstek ústeckého hejtmana Radek Vonka. „Pozvali jsme jen vedení města, starosty městských obvodů a sousedních obcí, místopředsedu Evropského parlamentu Miroslava Ouzkého a novináře,“ řekl ČTK Gandalovič. Zastupitelé jsou podle něj pozváni na sobotní oslavy 60. výročí ukončení války.
Bombardování Ústí před 60 lety zachycuje výstava v ústeckém městském muzeu. Součástí výstavy je i dvacítka panelů, které jsou rozmístěny po městě. Jsou na nich fotografie částí města před a po bombardování.