BRUSEL – Odpůrcům ústavy na české politické scéně dnes bývalý významný člen Evropské komise Mario Monti vzkázal, ať si řádně přečtou její text. Dokument, který nyní prochází ratifikací v členských státech, podle něj rozhodně nezakládá žádný „superstát“. Liché jsou prý i názory, že ústavou posílí velké země na úkor menších. V rozhovoru se zpravodajem ČTK také naznačil, že v zemích, které dokument neratifikují, by se mělo zvážit členství v EU. „Přečtěte si ji. Líbit se vám pak bude ještě víc, jestli pocházíte z malé země,“ uvedl Monti. Za mýtus označil tvrzení, že dokument vede ke vzniku evropského „superstátu“, což v ČR tvrdí zejména opoziční ODS. Možná se diskutuje o tom, jaké státy z ní budou profitovat více, hlavním vítězem je ale občan, zdůraznil. Řekl také, že doufá, že ústavu nakonec ratifikují všechny členské státy, což je nutné k tomu, aby vstoupila v platnost.
S Montiho tvrzením, že z ústavy velké státy nebudou profitovat na úkor menších, ale nesouhlasí místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký (ODS). Domnívá se také, že smlouva společenství posouvá k vytvoření evropského státu. „Zakládá novou právní subjektivitu nadnárodního subjektu, který se zatím bojí sám sobě říkat supervelmoc či federace, ale veškeré kroky k tomu směřují,“ řekl. Za příklady těchto tendencí uvedl vytvoření funkcí ministra zahraničí či evropského prezidenta, s čímž ústava počítá.
Případ, že by ústava v některém státě referendy či parlamenty neprošla, Monti označil za „noční můru“ pro evropskou ekonomiku. Vyvolalo by to podle něj také velkou nejistotu ohledně budoucnosti Evropy. Současně ale uvedl, že „by to nebyl konec světa“. Šéfové vlád členských států by ale co nejdříve podle něj měli přijmout politický závazek, že v případě neschválení v jedné či více zemí, by se v těchto zemích mělo konat nové referendum. V něm by ale občané neměli odpovídat na otázku, zda ano či ne ústavě, nýbrž na otázku „Chcete, aby vaše země byla nadále součástí EU a přijala ústavu, nebo si přejete, aby z ní odešla?“. EU je dobrovolné společenství, nikoli nějaké vězení, ve které by měl být někdo proti své vůli, uvedl.
S Montim by se Ouzký shodl pouze v tom, že neschválení v některé členské zemi by neznamenalo konec světa. EU by se prostě jen vrátila k smlouvě s Nice, uvedl. Rozhodně odmítl nápad s dalším referendem a novou otázkou, kterou označil za arogantní a absurdní. Jak by na ni měl odpovědět ten, kdo chce zůstat v EU, avšak nechce ústavu, položil si řečnickou otázku.
Klíčové je podle Montiho to, aby v zemích proběhly kvalitní informační kampaně, nikoli nějaká propaganda. Monti stojí v čele Evropské občanské akční služby (ECAS), která dnes právě kvůli kvalitní informační kampani zveřejnila dokument 50 otázek a odpovědí o euroústavě.