Konec roku sebou přinesl mimo jiné odpověď na hádanku, kolik solárních elektráren bude v Česku nakonec doopravdy připojeno. Bohužel se potvrdily ty nejodvážnější předpovědi, které si v průběhu roku troufl uvést pouze Energetický regulační úřad. Instalovaný výkon solárních elektráren v ČR se za uplynulé dva roky zvýšil pětadvacetkrát! A oproti stavu na počátku roku 2010, kdy instalovaný výkon solárních elektráren činil 463 MW, se do konce roku zvýšil na téměř čtyřnásobek. Finální účet tedy nese hodnotu 1650 MW, přičemž mohlo být i hůře, dalších 130 MW se do konce roku nepodařilo připojit. O obludnosti těchto čísel svědčí fakt, že předpokládaný celkový výkon solárních elektráren ve světě připojených v roce 2010 se odhaduje na 11 až 14 GW. Přičemž ČR, se svými naprosto nevhodnými zeměpisnými podmínkami, se na něm podílí až 11 %. Je to podobné jako kdyby Egypt, byl největším vývozcem ledu a jen to ukazuje, kam až lze dojít s uměle podporovanými produkty.
Nicméně, ve světle novely zákona o podpoře výroby energie z obnovitelných zdrojů, kdy změnami postižená fotovoltaická lobby brojí proti ČR nejen u nás, ale i v Evropě a kromě miliardových finančních částek v arbitrážích nezapomíná zmínit, kolik lidí v ČR díly tomu přijde o práci a kolik společností kvůli tomu zkrachuje, si stojí připomenout, s jakými “přesnými” údaji nás lidé okolo fotovoltaiky zahrnovali v průběhu roku.
V září 2010 jsme se například mohli od člena představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace, Františka Smolky dozvědět, že odhady kolující na veřejnosti jsou nesmyslně vysoké a jejich odhad je, že se do konce roku reálně připojí 800 až 1000 MW výkonu elektráren. Odhad ERÚ označil za pomýlený.
Ozvalo se také například ekologické občanské sdružení Calla, které ještě v listopadu tvrdilo že ERÚ se svým odhadem přestřelilo. Ústy Edvarda Sequense, člena sdružení a někdejšího člena Pačesovy energetické komise tvrdili, že instalovaný výkon na konci roku směřuje k číslu 1200 MW, maximálně 1400 MW. Realita je ovšem jiná a občané mohou poděkovat hlavně ERÚ, který, přestože představil zdaleka nejdivočejší údaj ze všech, byl ve skutečnosti ten nejpřesnější. Na základě něho mohla vláda přijmout alespoň nějaké opatření, které nakonec ve výsledku zajistilo, že ceny elektřiny vzrostly jen o 4,6 procenta pro domácnosti a 5,2 procenta pro podniky. Věřme, že zkušenost s fotovoltaickým Klondikem u nás se již nebude opakovat a budoucí podpora energií z OZE bude vyřešena s větším citem a nebo nebude uměle podporována vůbec. Ekologie by dle mých zkušeností měla jít v symbióze s ekonomikou a ať se to ekologickým sdružením líbí nebo ne, pro ČR je do budoucna nejvhodnější stále jaderná energetika kombinovaná například s energií z biomasy a dalšími pro ČR přirozenými obnovitelnými zdroji.