Rozšíření údajů na obalech potravin týkající se nutričního složení, ke kterému přistoupili dobrovolně největší výrobci potravin v EU a s nímž se může již v těchto dnech setkat i tuzemský spotřebitel, vítá předseda Výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin MUDr. Miroslav Ouzký. Naopak, některé zahraniční pokusy o značení potravin tzv. podle barev semaforu, považuje za příliš zjednodušující. „Je potřeba najít vhodný poměr mezi množstvím informací, které chceme spotřebitelům předat a jejich srozumitelností, což navrhovaná iniciativa potravinářů splňuje,“ tvrdí předseda Miroslav Ouzký.
Podle předsedy legislativního výboru Potravinářské komory ČR (PK) Martina Waltera je cílem dobrovolného rozšíření nutričních údajů přispět k větší orientaci spotřebitelů ve výživových hodnotách výrobků, které si kupují. „Jedná se o ikonky, které představují energetickou hodnotu a hodnotu a dalších sedmi živin. Kromě tří, které jsou již známé – bílkoviny, tuky a sacharidy – bude nově na obalech uveden údaj o cukrech, nasycených mastných kyselinách, vláknině a obsahu soli,“ vysvětlil Walter. Průlomové jsou podle jeho slov informace, kolik jednotlivá porce představuje procent doporučeného denního příjmu energie či živin.
V ČR zastřešuje uvedenou informační iniciativu Potravinářská komora ČR, na celoevropské úrovni Konfederace potravinářského a nápojového průmyslu zemí EU (CIAA). Nové symboly a údaje o nutričním složení potravin by měli mít spotřebitelé v celé EU k dispozici na všech obalech potravin těch výrobců, kteří princip dobrovolného rozšíření údajů přijmou, nejpozději do dvou let.
PK ČR vydala ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR a Ústavem zemědělských a potravinářských informací (ÚZPI) informační leták pro spotřebitele, který podstatu nového nutričního značení vysvětluje.