Radost zastánců zrušení či alespoň omezení štrasburských zasedání Evropského parlamentu měla krátké trvání. Před týdnem sice europoslanci rozhodli, že se jedno zasedání v tomto francouzském městě zruší, což by mělo ušetřit až stovky milionů korun, jenže dnes se proti tomu postavila Francie.
Ta se podle agentury AFP obrátí na Soudní dvůr EU. A vzhledem k tomu, že už jednou v minulosti jí dal tribunál v obdobné situaci za pravda, se dá čekat, že se nakonec nic měnit nebude.
Europoslanci zasedají v Bruselu a ve Štrasburku, navíc má parlament administrativní zázemí ještě v Lucemburku. Podle unijních smluv musí být nejméně 12 plenárních zasedání uskutečněno právě ve Štrasburku. Kvůli tomu se musejí stovky úředníků letadly, auty či vlaky složitě, draze a navíc s dopady na životní prostředí přesouvat. Kromě víc než 750 poslanců na jednání jezdí stovky asistentů, překladatelů i množství dalších úředníků.
Na zasedání minulý týden možná i k překvapení mnoha z nich europoslanci schválili, že v letech 2012 a 2013 dvě zasedání spojí do jednoho.
Podle francouzského tajemníka pro evropské záležitosti Laurenta Wauquieze ale ve chvíli, kde europoslanci získali díky lisabonské smlouvě o reformě EU víc pravomocí i povinností by koncentrace dvou zasedání do jednoho týdne nabourala fungování práce parlamentu. Francie se tak rozhodla obrátit na evropskou justici, aby zvážil legálnost rozhodnutí europoslanců.
„Došlo k tomu, co jsem předvídal,“ řekl dnes ČTK v reakci na krok Paříže lidovecký europoslanec Jan Březina s tím, že očekává, že Francie uspěje. „Nebudeme si namlouvat, že pobyt ve Štrasburku nemá pro tamní region i ekonomický význam,“ podotkl k tomu, jaké jsou v této věci vedeny argumenty.
O omezení či dokonce „zrušení“ Štrasburku se hovoří často. Tyto snahy ale vždy narazí zejména na odpor Francie, případně jí blízkého Německa. Umístění parlamentu do Štrasburku, jenž leží na hranicích obou těchto zemí, bylo chápáno jako symbol poválečného sblížení v Evropě. To ale podle kritiků už vyprchalo a mnohem víc by se mělo dbát na ekonomické důvody. Těmi konec konců argumentovali i evropští konzervativci, na jejichž návrh se sloučení dvou schůzí do jedné minulý týden prosadilo.
„Evropský parlament každý rok vyhodí z okna asi 200 až 250 milionů eur, aby mohl dvanáctkrát zasedat ve Štrasburku. Podařilo se nám teď alespoň ušetřit daňovým poplatníkům půl miliardy korun – přesně tolik totiž jeden přesun do Štrasburku stojí,“ uvedli v prohlášení europoslanci ODS, kteří do konzervativní frakce patří.
Europoslanec ČSSD Pavel Poc dnes ČTK řekl, že otázku zasedání ve Štrasburku jasně upravují základní smlouvy EU. Pokud by unijní státy chtěly „Štrasburk“ z ekonomických důvodů redukovat, pak je na nich, aby o tom jednomyslně rozhodly. Samozřejmě by podle něj bylo dobré, pokud se ušetří peníze, ale to mohou udělat jedině členské země. Navíc je podle něj i jiná možnost, jak to ušetřit. Omezit naopak působení zákonodárného sboru v Bruselu.
„Pokud je problém s tím stěhováním, tak ponechme Evropský parlament ve Štrasburku, to stávající legislativa plně umožňuje,“ podotkl.
„Francouzi berou EP jako loutku, která má jen posílit prestiž Francie,“ řekl ČTK Miroslav Ouzký (ODS). „EP má právo si o svém pracovním rozvrhu rozhodovat samostatně a věříme, že Soudní dvůr EU bude tento demokratický proces respektovat,“ dodal.
Zdroj: ČTK